2018.10.02. 03:51
Az Önkormányzat egy korábbi döntésével egyoldalú kötelezettséget vállalt a „Telepítési tanulmányterv Páty község Mézes-hegy mezőgazdasági kertes területére” című anyag elkészítésének finanszírozására, mintegy 4,5 millió forint értékben. A megbízott vállalkozás az anyagot elkészítette, a számlázott ellenérték kiegyenlítésre került. Napjainkban kezdődik e tanulmányterv érdemi vitája, azzal, hogy a képviselő testület 2018. szeptember 27-i ülésén kvázi elfogadta azt.
A Telepítési tanulmányterv Páty honlapján megismerhető (paty.hu/eloterjesztesek/KT 2018.szeptember 27. 2. napirendi pont és mellékletei).
A Telepítési tanulmányterv a terület egészére és egységenként (5 kvázi homogén egységgel számol) tárja fel/tárgyalja azok adottságait, az oda vonatkozó előírásokat, a Mézes-hegy célszerűnek tűnő szabályozására vázol fel egy javaslatot.
Meggyőződésem szerint a képviselő testület döntése a tanulmányterv elfogadásáról nem keletkeztet kötelezettséget (jogi, műszaki és pénzügyi tekintetben sem) a Mézes-hegy ingatlantulajdonosai számára. Én minden esetre ebben az értelemben támogattam az előterjesztést. Egy kiinduló szakmai anyagról beszélünk, mely az első közelítés a térség problémáinak megoldására.
Hozzávetőlegesen 720(!) ingatlantulajdonosról beszélhetünk ezen az összesen mintegy 92(!) hektáros területen, ahol Páty kb. 500 bejelentett lakosa él. Megítélésem szerint ebben a fázisban a Polgármesteri hivatalnak már mindenképp közvetlenül az érintetteket kell megkeresnie a hogyan tovább körvonalazása céljából az alábbiak mentén:
- El kell készíteni egy összefoglalót cca. 2-3 oldalban, ahol az érdekelt tulajdonosok tájékozódnak magáról a fejlesztési elképzelésről, hogy egyáltalán van ilyen, kiemelve a Telepítési tanulmányterv lényegét, utalva annak elérhetőségére, interneten és a Hivatalban papír alapon.
- Ebben az anyagban tisztázni kell, hogy mire megy ki a játék, milyen maximális/minimális célt tűzhetünk ki a terület fejlesztésében, mi ennek a folyamata, mibe kerül mindez, az elképzelések szerint „ki fizeti a révészt”? Ugyanis alsó hangon 1,5 milliárdról forintról van szó, több ingatlanból kellene leadni területet a szabályozás sikere érdekében, stb.
- Ezt az összefoglaló anyagot ki kell küldeni valamennyi, tehát a 720 ingatlantulajdonos (állandó) lakcímére.
- Célszerű önszerveződésre felkérni az ingatlantulajdonosokat, akár annak a kvázi területi felelősöket tartalmazó névsornak a megküldésével, mely az 5 területegység vonatkozásában már kezd körvonalazódni.
Figyelmüket megköszönve:
Dr. Monostori Ernő
önkormányzati képviselő